Raft Wiki
Advertisement
This page is available in other languages: English - Español - Türkçe

Raft, Redbeet Interactive tarafından geliştirilen ve Axolot Games tarafından yayımlanan Çok Oyunculu/Tek Oyunculu hayatta kalma oyunudur. 19 Aralık 2016'da itch.io'da tanıtıldı. Ardından erken erişimde olarak 23 Mayıs 2018'de Steam üzerinden, Windows için, 19.99 USD/€'e veya 14.99 GBP/£'e satışa sunuldu. İsveç, Skövde'de geliştirilmiştir.

Tanım[]

Raft'ın Itch sayfasından orjinal tanımı.[1].

Göreviniz, tek başınıza ya da arkadaşlarınızla birlikte, tehlikeli denizde efsanevi okyanus macerasını atlatmak! Hayatta kalmak için atıkları toplayın, salınızı genişletin ve okyanusun tehditlerine karşı tetikte olun!

Sadece atık plastikten yapılma bir kanca ile küçük bir salda mahsur kalan oyuncular, gözlerini tamamen yalnız bir şekilde ve karaya dair hiçbir iz taşımayan uçsuz bucaksız, mavi okyanusta açarlar! Kuru bir boğaz ve aç bir karın ile hayatta kalmak kolay olmayacak!

Raft seni/sizi canlı kalmak, kaynak toplamak ve kendinize hayatta kalmaya değecek yüzen bir ev yapmak için açık denizde destansı bir maceranın içine bırakıyor.

Kaynaklara denizde rast gelmek yeterli değil. Oyuncular, deniz yüzeyinde gördükleri her atığı yakalamalı ve mümkünse, dalgaların altındaki resifleri silip süpürmeliler. Ancak, açlık ve susuzluk okyanustaki tek tehdit değil... Maceranızın sonunu getirmeye kararlı, insan yiyen köpek balığına dikkat edin!

Özellikler[]

  • Çok oyunculu! Tek başınıza veya arkadaşlarınızla işbirliği halinde hayatta kalın!
  • Kanca! Yüzen atıkları yakalamak için kancanızı kullanın.
  • Üretim! Hayatta kalmanızda size yardımcı olacak ekipmanları, silahları, tarlaları ve daha fazlasını üretin!
  • İnşaat! Salınızı basit bir döküntüden batmayan bir malikane haline getirin.
  • Dalış! Çapanızı atın ve daha fazla kaynak için okyanusun derinliklerini keşfedin.
  • Dövüş! Salınızı okyanusun tehditlerine karşı savunun.

Sistem Gereksinimleri[]

Main article: [[:[1]|[2]]]

Harici Linkler[]

Notlar[]

Raft 2016'da bir öğrenci projesi olarak Upsala Üniversitesi, Gotland Şelalesi Kampüsü'nde başladı. André Bengtsson, Ellen Mellåker, ve Semih Parlayan'dan oluşan üç kişilik öğrenci grubu uçsuz bucaksız okyanusta geçen bir hayatta kalma oyununun prototipi için yarı zamanlı olarak 15 haftaya yakın bir süre harcadılar. Oyunun prototipi 19 Aralık'ta tam Noel'den önce Itch.io'da yayımlandı. Grup yılbaşında evlerinde vakit geçirirken, Raft gittikçe artan bir şekilde insanların dikkatlerini çekmeye başlamıştı.

Raft Version 1.01 (Pre-Release).

Mayıs ayının sonlarına doğru prototip 7 milyondan fazla kez indirildi ve Jacksepticeye, Markiplier, FGTeeV dahil büyük YouTuberlar tarafından denenmişti. Bu cevap oyunun geliştiricileri için de şok edici bir durum oldu. Geliştiriciler Raft'ı daha büyük ve iyi yapmak için hızlıca karar verdiler. Geliştiriciler, Steam'de erken erişim kararı belli olduğunda Scrap Mechanic oyununun Axolot Games'teki geliştiricileri ile yatırımcı ve yayımcı arayışı ile görüştüler. İki tarafın da hayatta kalma oyunlarına olan tutkusu bu takımların çok uyumlu olduğunu hissettirdi ve ardından birlikte çalışmaya karar verdiler. Axolot Games'in katkılarıyla ekip Redbeet Interactive stüdyosunu kurdu ve Skövde'ye taşınarak Raft'ın geliştirmesine devam ettiler.

Erken Erişim[]

4 yıllık gelişim sürecinde çok şey yaşandı. Raft'ın orijinal mekanikleri- salı büyütmek, ağlar yerleştirmek (şu anda Toplama Ağı), rampa kurmak, sütun dikmek ve yerler dahil- değişti. Balık tutmak ve köpek balığını mızraklamak da oyunun ana mekanikleri arasındaydı ancak sadece çiğ orkinos olta ile tutulabiliyordu. Bitkiler büyüyebiliyordu fakat alınan ürünü yeniden üretmenin bir yolu yoktu. Raft'ın üretim mekanikleri aletlerin azınlığıyla başlarda çok basitti, fincan, mızrak, kanca, arıtıcı ve ızgara gibi. Flotsam Raft'ın ilk aşamalarıydı ama daha adalar oyunda yokken hurda gibi materyaller denizde yüzer halde bulunabiliyordu.

Some of the Original Icons of Raft

Some of the Original Icons of Raft.

Raft'ın görünümü de belirgin bir biçimde değişti. Orjinal oyunda gerçekçiliği için minimalist renk tonları kullanılmaktaydı. Palmiye yaprakları -ilk adıyla "karmaşık otlar"- ince ve sivriydi. Yapılar için kullanıldığında, kullanılmadan önce "Karmaşık Otlar" örülerek ince bir kumaş haline geliyordu. Ana yapılar da, arıtıcı ve ızgara dahil, şu ana göre farklı görünüyorlar.

Oyunun görünümünün değişmesine rağmen, ilk Raft'ta bulunan elementler oyunun kodlarında ve varlıklarında hâlâ bulunuyorlar. Çoğu simge aynı kalırken bazıları değişti ve eski kodları oyunda yazılı olarak bulunmaya devam etti çünkü onları deaktif hâle getirmek daha kolaydı. Bu Raft'ın gelişim sürecini açıkça özetlemenin bir yolu, geliştiriciler oyunun bazı kısımlarını daha içlerine sinen bir hâle getirdikçe bizlere oyunun bu hâlini sundular.

Medya[]

Advertisement