Raft Wiki
Advertisement

Adalar Raft'ta bulunan Çevresel elementlerdir.

Bir ada.

Özet[]

Adalar, Raft'ta bulunan ilgi çekici varlıklardan biridir. Bünyelerinde çeşitli yiyecekleri ve bitkilerini aynı zamanda okyanus kıyısında, dalgaların altında kullanışlı materyalleri barındırırlar. Adalar farklı şekillere ve boyutlara sahiptir. Adaların boyutlarına göre bünyelerinde barındırdıkları materyaller, bitkiler, hayvanlar değişkenlik gösterir. Terk Edilmiş Kulübelere, adalarda ve etraflarındaki su altında rastlanılabilir. Bütün adalar el yapımıdır. Bu durumda oyuncular daha önce keşfettikleri adalar ile karşılaşabilirler. Materyaller (Aynı zamanda gıda malzemeleri) her zaman aynı konumda bulunur.

Genel olarak, adalar iki boyutta bulunabilir: küçük ve büyük. İçlerinde barındırdıkları materyaller de aynı şekilde benzerlik gösterir. Ancak, küçük adaların aksine Büyük Adalar hem agresif hem de zararsız doğal yaşam barındırırlar. Aynı zamanda büyük adalar -Küçük Nadir Adalar hariç- neredeyse sadece büyük adalarda bulunabilen eşyaları barındırırlar. Daha kapsamlı bir liste için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Adalar salın konumuna göre oluşturulurlar. Adalar oyuncunun görüş açısının dışında yaratılır ve salın yaklaşmasıyla birlikte görüş açısının içine girerler. Aynı nedenden ötürü eğer oyuncu adaya çıkarken salını sabitlemeyi -demir atmayı- unutursa ve sal adanın kapsama alanının dışına sürüklenme yoluyla çıkarsa, oyuncu adanın üzerinde bulunsa dahi ada yok olacaktır.

Adalara yapı inşa etmek mümkün değildir.

Küçük Adalar[]

Küçük bir adanın kuş bakışı görünüşü.

Küçük Adalar, oyunun başından sonuna kadar keşfedilebilir.

Item Overview
Karada: Black Seed.png Blue Seed.png Red Seed.png White Seed.png Yellow Seed.png Coconut.png Mango.png Pineapple.png Watermelon.png Mango Seed.png Pineapple Seed.png Watermelon Seed.png Palm Seed.png
Su Altında: Seaweed.png Giant Clam.png Clay.png Sand.png Metal Ore.png Copper.png Scrap.png Stone.png

Belirli sayıda ve kendine özgün temalara sahip Küçük Ada Çeşitleri vardır.

Küçük adalarda ve büyük adalarda, karada bulunabilen kaynaklar şu şekildedir:

Küçük adaların çevresinde, su altında bulunabilen kaynaklar şu şekildedir:

Nadir Adalar[]

Oyunda, oyuncunun özel eşyalar bulabileceği iki adet küçük, nadir ada bulunmaktadır. Oyunun her ada oluşturma kararında %2 oranla bu nadir adalardan birini oluşturma ihtimali bulunur[1]. İki nadir ada da Steam üzerinden Başarımları açar. Gemi Enkazı Adası, "'O Captain! My Captain!?'" başarımını ve Uçak Enkazı Adası, "'Not a great landing!'" başarımını açar.

Gemi Enkazı Adası[]

Adından da anlaşıldığı üzere, bu adada küçük bir gemi enkazı bulunur. Oyuncu enkazın içerisinde şunları bulabilir:

  • Bir dekorasyon/kozmetik eşyası: Kaptan'ın Şapkası.
  • Müzik çalabilen bir radyo. Karakterin elinde veya sala yerleştirilerek kullanılabilir.

Uçak Enkazı Adası[]

Adından da anlaşıldığı üzere, bu adada küçük bir uçak enkazı bulunur. Oyuncu enkazın içerisinde şunları bulabilir:

Büyük Adalar[]

Büyük bir adanın üstten görünüşü.

Büyük Adalar küçük adalara oranla fark edilir biçimde büyüktür. Oyuncu, Radyo Kulesi'ni bulduktan sonra, Alıcı'yı kullanarak büyük adaları bulabilir. Diğer adalar gibi büyük adalar da rastgele bulunabilir lâkin rastgele bulabilmek için önce Radye Kulesi'nin keşfedilmesi gerekir.

Item Overview
Karada: ToprakxDirt.png ÇilekxRed Berries.png Mağara MantarıxCave Mushroom.png Huş Ağaçı TohumuxBirch Seed.png KozalakxPinecone.png
Su Altında: Gümüş AlgxSilver Algae.png

Oyunda şu anda büyük adalar için bulunan iki tip iklim çeşidi vardır. Bunlar:

Sadece Büyük Adalar'a özgü bulunabilen kaynaklar (Bulunması garanti değildir, bazı istisnalar geçerli olabilir.) şu şekildedir:

Büyük adalarda bulunan büyük ağaçlar tıpkı bambular gibi toplanılamaz.

Büyük adalara özgü kaynaklar haricinde bu adalarda belirli hayvanlar bulunabilir. Bunlar:

Hikaye Adaları[]

Oyunun hikayesini tecrübe eden oyuncular, diğer adalara benzemeyen ve bünyesinde hikaye ile alakalı, özgün eşyaları ve hedefleri bulabilecekleri adalarla karşılaşırlar.

Radyo Kulesi[]

Daha fazla bilgi için bk. Radyo Kulesi.

Maceradaki ilk durak. Radyo Kulesi, yarısı okyanusun içine gömülü hâlde bulunan bir platformdur. Kirişleri tek bir kayaya dayanmaktadır.

Vasagatan[]

Daha fazla bilgi için bk. Vasagatan.

Küçük adanın kumsalında karaya oturmuş lüks bir yat bulunmaktadır. Karanlığın ve Lurkerların yuvasıdır. A luxury yacht, beached on a small island. Home of Lurkers and darkness. Yat, çokça güverteden oluşmaktadır ve oyuncu bir sonraki ipucuya ulaşmak için yatın zirvesine tırmanmalıdır.

Vasagatan'da toplam 13 tane not bulunmaktadır. Notların tamamını toplamak, Steam'de 'Vasagatan Historian!' başarımını açar.

Balboa[]

Daha fazla bilgi için bk. Balboa Adası.

Balboa Adası İlk Bölüm'ün son adasıdır. Balboa, Ayıların aynı zamanda Huş Ağaçlarının ve Çam Ağaçlarının yuvasıdır. (Sırasıyla, Huş Ağacı Tohumları ve Kozalaklar düşürürler.) Kesilebilir(Toplanılabilir) ağaçlar, dekoratif olanlara göre daha küçük görünüme sahiptirler.

Soldaki ağaç kesilebilirken, sağdaki ağaç dekoratiftir.

  1. Game files: chunkspawnerrule_pilot.asset chunkspawnerrule_boat.asset.

Karavan Adası[]

Karavan Adası şu anda yayımlanmadı fakat Bölüm 2 Güncellemesi ile birlikte yayımlanacağı duyurulmuştur. Geliştiriciler, sonbaharın başlarında yayımlanacağını umduklarını belirtmişlerdir. Karavan Adası, mutasyona uğramış yaban domuzlarına yani "Mudhogs" (Çamur Domuzu denilebilir.) türüne ev sahipliği yapan bir çöl adasıdır. Redbeet Interactive'in yayınladığı fotoğraflarda eski ve yıkık eve dönüştürülmüş treylerleri, marketleri vs. görebilirsiniz.

Tangaroa[]

Tangaroa Adası'nın adı, Radyo Kulesi'nde bulunan notların arasında, oradan silah seslerinin geldiği ile birlikte geçmektedir. Gelecek mi? Eğer gelecekse ne zaman? sorularının cevapları bilinmemektedir ve spekülasyonlar devam etmekte.

Versiyon Tarihçesi[]

Early Access
Update 7Shipwreck Island added to the game.
Update 7Planecrash Island added to the game.
Update 7Large Islands added to the game.
Advertisement