Hunger/tr

From Raft Wiki
Jump to: navigation, search
This page in other languages: Français


Click here to see information about this file
Açlık
Type
Tehditler

Açlık Raft'ta bir mekaniktir. Oyuncuya karşı bulunan tehditlerden biridir.

Özet[edit | edit source]

Açlık, Raft'ta oyuncunun ölümü ile sonuçlanabilecek mekaniklerden biridir. Açlık barı sıfıra ulaşana kadar zamanla azalır, sıfıra ulaştığında oyuncunun canının giderek azalmasına yol açar. Bar, Gıda tüketerek doldurulabilir. Oyuncunun açlığının azalma hızı oyun modlarının zorluğuna göre artar. Oyun modlarının ana şemasında oyuncu her saniye açlığının 0.09'unu kaybeder. Farklı oyun modlarında kaybedilen açlık bu oranın çarpımı olarak hesaplanır. Barışçıl Mod ve Kolay Mod için bu oran %60'tır. Normal Mod için bu oran %100 ve Zor Mod için bu oran %130'dur. Oyun modlarına göre değişen, tamamen dolu açlık barının sıfıra inmesine kadar geçecek süre şu şekildedir:

Oyun Modu Sıfıra inene kadar geçen süre
Barışçıl & Kolay 30 dakika 52 saniye
Normal 18 dakika 31 saniye
Zor 14 dakika 15 saniye

Açlık barı belirtilen sınırın altına indiğinde oyuncu hareket hızında yavaşlama yaşar. Ta ki, oyuncu açlık barını bu sınırın üzerine çıkarabilecek düzeyde gıda tüketene kadar. Eğer oyuncu bar tamamen boşalana kadar gıde tüketmezse normal modda her saniye canının 0.75'ini kaybetmeye başlar. Bu durumda tam dolu açlık barına sahip bir oyuncunun açlık nedeniyle ölmesi için gereken süre 2 dakika 13 saniye olacaktır. Bu süre Barışçıl ve Kolay oyun modlarında uzar, Zor oyun modunda ise kısalır.

Oyuncu gıda tükettikten sonra yiyeceği sindirmesi 20 saniye sürer.

Bonus Açlık[edit | edit source]

Tariflerden üretilen gıdaları veya bazı belli çiğ gıdaları tüketmek açlık barına ikinci bir ekstra bar ekler. Bu bar oyuncunun tekrar gıda tüketmesi için gereken zamanı uzatır. Bonus Açlık'ın kapasitesi de, daha küçük görünmesine rağmen, ana açlık barı gibi 100'dür. Bu bağlamda, örneğin üç tabak Reçelli But yiyen oyuncu bonus açlığını da tamamlamış olur. Tam dolu bonus açlığın azalma oranı saniyede 0.07'dir. Daha kısa bir ifade ile normal açlık barına göre 0.02 daha yavaş oranla azalır. Bonus açlık da aynı zamanda oyun zorluklarından etkilenir. Bonus açlığın oyun zorluklarına göre tam dolu hâlden tamamen boş hâle gelene kadar geçen süre şu şekildedir:

Oyun Modu Sıfıra inene kadar geçen süre
Barışçıl & Kolay 39 dakika 41 saniye
Normal 23 dakika 49 saniye
Zor 18 dakika 19 saniye

Galeri[edit | edit source]

Fatique-critical-warning.png